Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Sculptures and works of art / Sculpture 13568350



*

nr 1356 8350


Raimo Veranen

(1942-2011), Finland


Raimo Veranen (1942-2011), Finland. Signed, ceramics. Height: 27 cm, damaged.


SCULPTURE, Signerad, Keramik. Höjd: 27 cm


Condition: skadad

Raimo Veranen, Finnish-Danish artist born 1942, dead 2011.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

800

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday October 26 2020
at 20:01:28


  • Bid history
Time Bidder Bid
26/10 13:46:50 1      150 kr
26/10 17:13:21 2      Vinnande bud
26/10 19:19:53 3      250 kr
26/10 19:19:53 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Artist/Designer

Raimo Veranen

Raimo Veranen, Finnish-Danish artist born 1942, dead 2011.

Read more about Raimo Veranen
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa europeisk finland keramik konsthantverk norden nordeuropa nordisk raimo veranen skulptur
  • 7206 SCULPTURE
    Bodhisattva, metal. Height: 21 cm,
    Present: SEK 500

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 20:15
  • 7041 SCULPTURE
    brons på stensockel. Signed. Height: 13 cm, damaged.
    Present: SEK 350

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 19:33
  • 7057 SCULPTURE
    bronze, Art Déco-stil. Height: 20 cm,
    Present: SEK 700

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 18:05
  • 7056 SCULPTURE
    bronze, Art Déco-stil. Height: 38 cm,
     

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 19:41
  • 7042 SCULPTURE
    bronze, Puck Stocklassa (1922-2014), Sweden. Signe..//
    Present: SEK 3000

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 18:31
  • 7066 SCULPTURE
    Gudmundur Einarsson, Iceland, walrus. Ceramics. Le..//
     

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 19:30




Ladda ner broschyr